הפרעות אכילה

רקע כללי

הפרעות אכילה הן הפרעות נפשיות המתבטאות באכילה שאינה מסודרת הגוררת אחריה פגיעה פיזית בגוף.

הפרעות אכילה משפיעות בצורה ישירה על שלל רבדי החיים. אנשים שסובלים מהפרעות אכילה לרוב סובלים גם מצרות ובעיות בפן הפיזי, כמו גם בפן הרוחני-נפשי. הפרעות אכילה, כמו שרובנו כבר יודעים, קיימים דברים רבים נסתרים אצל אנשים הסובלים מהפרעות אכילה אך אין זה סוד שהפרעות אכילה עלולות לגרור את החולה גם לסף מוות.

מחקרים מראים כי יותר משבע מליון נשים סביב הגלובוס, סובלות מהפרעות אכילה כאלה ואחרות.

הפרעות אכילה הינן דבר נפוץ בקרב שלל רבדי האוכלוסיה, הן אצל נשים והן אצל גברים, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים, טווח הגילאים בו הפרעות אכילה נפוצות ביותר הינו בין גיל העשרה כאשר הילד מתחיל להיות מודע לעצמו, לגופו ולסביבתו, בעך בגיל שנים עשר שנים ועד לגילאי ארבעים פלוס.

עם השנים והתפתחות תחומי המחקר, גילו החוקרים כי הפרעות אכילה אינן בהכרח קשורות רק לאוכל או למאכלים שאנחנו אוהבים במיוחד, הפרעות אכילה מקבלות זיקה של ממש לפחדים של אנשים, לרגשות אשם, לצורך או לכמיהה לתשומת לב, לחוסר בגרות ועוד.

קיימות שלוש הפרעות אכילה המוכרות יותר בקרב אוכלוסית העולם, אך יש עוד הפרעות אכילה רבות מלבדם. הפרעות האכילה הנפוצות ביותר הינן הפרעות אכילה – אנורקסיה (סיטואציה בה אדם מרעיב את עצמו), הפרעות אכילה – בולמיה (סיטואציה בה אדם אוכל ללא הגבלה ולאחר מכן מרוקן את עצמו על ידי הקאות) והפרעות אכילה – אכילה מוגזמת (אכילת יתר)

קשה מאוד להתמודד עם הפרעות אכילה בקרב שלל הגילאים עקב העובדה כי אנשים עם הפרעות אכילה לא רצים לספר שיש להם הפרעות אכילה והם אף עלולים להכחיש , או להתבייש בהפרעות אכילה אלה, להרגיש חסרי אונים, לחוש הרגשת אשמה כבדה וישאפו להגיע לשלמות או להצטייר כמושלמים, אנשים שסובלים מהפרעות אכילה יהיו מאוד דיסקרטיים לגבי הסיטואציה בה הם נמצאים ולא יחלקו או ישתפו כמעט אף אחד, אם לא אף אחד בהפרעות אכילה אלה.

תחילת ההשתלשלות של הפרעות אכילה מגיעה במקורה מאיזושהי מחשבה סוררת ומטרידה שקשורה לאוכל או למשקל שלנו.

הפרעות אכילה שיגררו אחריהן מעשים קיצוניים והתנהגות שונה מבדרך כלל, לרוב מקושרות לפחדים שלנו בקשר לנראות כלפי חוץ ומה הסביבה חושבת עלינו, חוסר ביטחון עצמי, משקל שעולה ויורד והתעסקות רבה סביב דיאטה ומשקל.

מהמחשבה הזאת, שצצה לנו בראש ולא עוזבת מפריעה במהלך חיי יום יום תקינים, למה ? במקום לראות את הדברים הטובים שהחיים מציעים לנו, אנו מתמקדים כל הזמן במה לאכול, כמה לאכול, איך אני נראה, מה חושבים עלי, מחשבות אלה גוררות אחריהן עוד מחשבות שליליות ואנחנו נכנסים למין מעגל כזה שקשה לצאת ממנו ועד הדרך מפספסים כמה דברים בגלל הפרעות אכילה אלה. הפרעות אכילה משפיעות עלינו בכל תחום בחיי היום יום שלנו, בתחום האישי, בין בני המשפחה, בקרב החברים ובבית הספר או מקום העבודה עד כדי פגיעה ישירה ברמת החיים שלנו ופגיעה פיסית ונפשית בעצמנו.

כתיבת תגובה