בולימיה מהי

תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה מוכרת כבפרעה בה החולה סובל מהתקפים של אכילה בלתי מבוקרת וללא מחסומים, לאחר ההתקף החולה "יפצה" את עצמו או את גופו על מנת להרגיש שהוא שולט ומפקח על הגוף שלו ועל המשקל הרצוי לו זאת על ידי "טיהור" – הקאות או שריפת קלוריות. תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה אחת מהפרעות אכילה השכיחות ביותר והיא צועד בראש ביחד עם תופעת הפרעות אכילה מסוג אנורקסיה. תופעת הפרעות אכילה מסוג אנורקסיה מתבססת על אדם שהכניס עצמו לדיאטה חריפה ומסרב להישאר או להגיע למשקל תקין, ומנסה כל הזמן להגיע למצב של גוף רזה מאוד. גם אנשים הסובלים מ תופעת הפרעות אכילה מסוג אנורקסיה מקבלים את בולמוסי האכילה הלא מבוקרים ולאחר מכן מטהרים את הגוף כפיצוי – הקאות או שריפת קלוריות, אבל לעומתם, אנשים הסובלים מהפרעות אכילה מסוג בולימיה נשארים במשקל גוף תקין המותאם לגילו של החולה, לגובהו של החולה ולמין החולה, ישנם מקרים שמשקל הגוף של אדם שסובל מ תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה אפילו יהיה גבוה מהמשקל הרצוי המותאם לנתונים האישיים שלו. הסממן הדומה של שתי הפרעות אכילה אלה (אנורקסיה ובולימיה) הוא החשש מלהיות שמן או להשמין והדרך המעוותת ל"פיתרון" הסוגיה.

המשמעות של המילה בולימיה היא רעב של שור, כלומר הדבר מדומה לבולמוסי האכילה שתוקפים את הסובלים מ תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה. הבולמוס המתואר מתאפיין בכך שהסובל מהפרעות אכילה אלה אוכל כמות אדירה של אוכל בזמן קצר והאכילה מתמקדת באוכל בעל ערך קלורי גבוה מאוד (קיימים מקרים רבים בהם הסובלים מ תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה אוכלים יותר מעשרת אלפים קלוריות בבולמוס אחד). הסובלים מ תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה, יאכלו מאכלים מהירים ובעלי ערך קלורי עצום! לדוגמת אוכל שיש לו הרבה סוכרים, כמו מתוקים למיניהם, מאפים על סוגיהם, גלידה ועוד.

תחילת ההכרה במחלת הבולימיה כהפרעות אכילה החלה בשנות השמונים בשל הצמיחה הגבוה בסובלים מהפרעות אכילה אלה במשך שנות השבעים ובתקופה שאחרי שנות השבעים. קיימת הערכה, אך היא אינה ודאית כי כשמונים וחמישה אחוזים ועד תשעים ואחת אחוזים מהסובלים מ תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה הינן נשים. גם כאן הגורמים הרפואיים המקצועיים ונים בהאשמות כלפי המדיה התקשורתית והשאיפה לרזון שהציב השוק כהגדרה ליופי ולאידיאל שבעקבותם התעוררה וצמחה תופעת הפרעות אכילה מסוג בולימיה.

הפרעות אכילה מסוג בולימיה מוגדרות בצורה רפואית כבולמוסי אכילה שאחריהן מגיע השלב בו החולה מפצה את עצמו אות הגוף שלו על ידי טיהור, באמצעות הקאות או שריפת קלוריות, במידה והתקיים פעמיים בכל יום במהלך תשעים ימים רצופים לפחות.

פורסם בקטגוריה הפרעות אכילה מסוג בולימיה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.