פרק שני-סיבות מהתחום המשפחתי

בפרק השני נעסוק בסיבות מתחום המשפחתי הגורמות להפרעות אכילה שונות:

–          אבני היסוד של ההרות היא לתת לילד שלהם מקום מבטחים יציב ולהקנות לו את ההגנה לה הוא זקוק על מנת שיוכל לצאת לחקר בעולם ולאט לאט להתמודד עם מצבים שונים ולשלוט מצבים מאתגרים כאלה ואחרים בחיים. בקרב תאים משפחתיים שונים השלבים משתבשים והילד לא מצליח להביא לצמיחה אישית, לגדול ולהיות עצמאיים ובוגרים אלא נשארים ילדותיים ותלותיים ולא יודעים מה היא הנהגה עצמית וכך גדלים אל תוך הפרעות אכילה שונות בתוך התא המשפחתי.

–          קיימת נטייה בקרב בני נוער הגדלים אל תוך הפרעות אכילה שונות, להיות גם תלויים ומבוישים או לחלופין בלתי פעילים במצבים בהם ההורים שלהם יפגינו הגנתיות במידה חריגה ויתערבו בחיי ילדיהם יותר מידי כאשר הם גדלו, מצבים כאלה גוררים באופן שכיח הפרעות אכילה שונות

–          בני נוער שחיים עם הפרעות אכילה כאלה ואחרות לרוב נולדו לבית בו קיימות סוגיות שונות ובקרב בני הבית שלא נפתרו ומאפילות על חיי המשפחה בחיי היום יום ומובילות בני נוער צעירים להתחלת התפתחות הפרעות אכילה שונות. במקרים שונים ההורה ינסה להביא למימוש עצמי באמצעות הילד שלו ובדרך זו ידרוש בעצם מהילד להגיע להישג שאינו ריאליסטי כלפיו דבר שיגרור לחצים ומועקות ודרך כך יגרור גם הפרעות אכילה כאלה ואחרות . במשפחות מסוימות ההורה מונע, שלא במודע, מהילד שלו את חופש הפרט הפיזי או חופש הפרט הרגשי ועל ידי כך מעודדים אותו כביכול להפרעות אכילה שונות. לעיתים הורים לילדים עם הפרעות אכילה יציגו את התא המשפחתי שלהם ואת עצמך כלפי חוץ כאילו אין דבר שלא תקין במשפחה ויציגו את היחסים בין בני השפחה כאילו על מי ורדים, כשבעצם קיימות סוגיות רבות לא פתורות בתוך התא המשפחתי, דבר זה גורר באופן כמעט ישיר הפרעות אכילה שונות בקרב בני נוער

–          בני נוער עם הפרעות אכילה שונות לא מתאמנים בהתמודדות היום יומית עם סיטואציות קשות או סוגיות לא פתורות ולא יודע איך לנתב וליעל את הסיטואציות אליהן הוא מגיע ומשליך את זה באופן לא ידוע להפרעות אכילה שונות.

–          קיימים מצבים בסביבות רוויות הפרעות אכילה, בהם ההורה לא מוצא את הדרך להתמודדות אל מול הנער הצעיר ונוהג בו כילד קטן, סיטואציות אלה גורמות לנער גם אם כבר הגיע מעט לבגרות למצוא את עצמו צועד צעד אחד אחורה ושב להיות ילד ילדותי ולא אקטיבי דבר הגורר הפרעות אכילה שונות.

–          בני נוער החיים על הפרעות אכילה לרוב סובלים גם מהזנחה בבית או משפחה שאינה מקבלת או ביקורת תמידית, או משפחה שמתנתקת מהמציאות ושאינה מטפחת או מביעה תמיכה. כמו כן קיימים מצבים שונים בהם התא המשפחתי הורס, שובר על ידי ביקור תמידי ואי קבלת הילד תוך שילוב עם הצורך בשליטה וחדירה אינטנסיבית לחיי הילד דבר זה גורם באופן טבעי להפרעות אכילה שונות בקרב בני נוער. בני נוער החיים עם הפרעות אכילה מסיבות אלה ינסו תמיד להביע התנגדות אבל ירגישו אשמה רבה משום שההורה מציג עצמו כאילו באמת איכפת לו ולכן יגררו אל הפרעות אכילה שונות.

–          קיימים מצבים שונים בהם בני נוער בעלי הפרעות אכילה שונות, באים מבית טוב, בריא, תומך ומקבל, ומקבלים יחס טוב מההורים וחינוך טוב, כלומר במקרים כאלה הפרעות אכילה שונות יתפתחו מסיבות אחרות ולא דווקא בגלל התא המשפחתי הלקוי בו חיי בן הנוער עם הפרעות האכילה.

פורסם בקטגוריה הסיבות להתפתחותם של הפרעות אכילה שונות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.